REED R1020 Fused Test Lead Set
Model: R1020 | UPC: 800837000484
Downloads: datasheet
REED R1020 Fused Test Lead Set
Model: R1020
Ergonomic comfort grip.
Ergonomic comfort grip.
Availability 68 in Stock
Quantity
Recommended Accessories
REED R1020 Offers
Features
  • Sharp points for piercing insulation
  • Built-in fuses for added protection
  • Stainless steel tips
  • 48" (1.2m) long
  • 0.2" (4mm) tip length
  • 5.4" (137mm) probe length
  • 1000V, 10A
  • CAT III. 1000V and CAT IV. 600V
  • CE certified
What's included with the REED R1020
  • Fused Test Lead Set
  • 2 Fuses
Accessories
REED R1020-FUSE Replacement Fuses R1020-FUSE
For use with the REED FC-300 and R1020 Fused Test Leads.
Learn More
Ask a question about REED R1020 Fused Test Lead Set
Customer Reviews for the REED R1020
REED R1020 Offers
Features
  • Stainless steel tips
  • 48" (1.2m) long
  • 0.2" (4mm) tip length
  • 5.4" (137mm) probe length
  • 1000V, 10A